"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eskrimde olimpiyat yolunda 12 turnuva

Murat Atalı, eylül ayında başlayan 2019-2020 eskrim dönemine dair AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal eskrimcilerin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi kota puanı “peşinde” olduğuna dikkati çeken Atalı, “Eskrimcilerimiz hem yurt içi hem de yurt dışında yeni döneme ağır bir tempoyla başladı. Yeni dönem için rotamızı ‘Tokyo’ belirlemiştik ve bu rotada emin adımlarla ilerliyoruz. Motivasyonumuz yüksek, inancımız da bir o kadar büyük.” diye konuştu.

Olimpik havuz atletleri Martino Minuto, İrem Karamete, Enver Yıldırım ve Iryna Shchukla’nın yurt dışı turnuvalarda dönemi madalya ile açtığını hatırlatan Atalı, “Başarılar bizleri hem sevindirdi hem olimpiyat yolunda umutlarımızı artırdı. Tokyo 2020 yolunda yarıştan kopmaya niyetimiz yok.” tabirini kullandı.

TARİHİ MUVAFFAKİYETLER

Murat Atalı, genç eskrimcilerin tarihi muvaffakiyetler kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te bayanlar ferdide Nisanur Erbil’in gümüş madalya kazanması ve Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır, Nisanur Erbil’den heyeti Genç Bayanlar Kılıç Ulusal Ekibi’nin altın madalya almasının Türkiye eskrim tarihinde bir birinci olduğunu vurgulayan Atalı, şöyle devam etti:

“Milli flörecimiz Martino Minuto evvel Taşkent, akabinde Amsterdam, Bratislava ve Bükreş’te birincilik kürsüsünü kimseye bırakmadı. Tokyo vizesi alma yolunda istikrarını koruyor. 2016 Rio Olimpiyatları’na katılan flörecimiz İrem Karamete de Antalya’daki tertibimizde şampiyon olarak Tokyo yolunda değerli bir avantaj elde etti. Şu an İrem dünya klasmanında 60, Iryna 68 ve Enver 74’üncü sırada bulunuyor. Atletlerimiz nisan ayına kadar kota puanı kovalamaya devam edecek. Kalifikasyon sürecinde flöre ve kılıç branşlarında atletlerimizin katılacağı dünya kupası ve grand prix olmak üzere toplam 12 turnuva daha var.”

Olimpiyat yolunda teknik heyet ve atletlere inançlarının tam olduğunu lisana getiren Atalı, “Sporcularımızın bu turnuvalardan elde edeceği puanlarla birden fazla Tokyo bileti alacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

“SPORCULARIMIZDAN BEKLENTİMİZ YÜKSEK”

Murat Adalı, “Sporcularımızdan beklentimiz yüksek. Genç Bayanlar Kılıç Ulusal Takımı’mız Taşkent’te elde edilen değerli muvaffakiyet ile umutlarımızı daha da artırdı.” dedi.

Avrupa şampiyonlukları bulunan Deniz Selin Ünlüdağ ve Nisanur Erbil’in 2020 Avrupa ve Dünya Şampiyonaları için de tam konsantrasyonla çalıştığı bilgisini veren Atalı, “Tüm atletlerimiz kendi yaş kategorilerinde en âlâ çabayı verecektir, onlardan umutluyuz.” değerlendirmesini yaptı.

İstikrar ve atılım sloganıyla çıktıkları yolda kıymetli muvaffakiyetler elde etiklerini tabir eden Atalı, şunları söyledi:

“Başarıya inanmak ve umut etmek çok değerli fakat elbette kâfi değil. Muvaffakiyete giden yolda en kıymetli ögelerin başında bıkmadan, yorulmadan çalışmak geliyor. Bu bahiste da federasyonumuz üzerine düşeni en yeterli halde yerine getirmeye çalışıyor. Düzenlediğimiz milletlerarası kamplarımızla atletlerimiz için hem fizikî hem mental açıdan en uygun idman ortamını sağlamaya ihtimam gösteriyoruz. Bir yandan yurt dışı karşılaşmalarına iştirak oranımız yükselirken, yurt dışında katıldığımız kamp sayısı da artıyor.”

“VALERY SHTURBABÄ°N İLE ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR KAZANÇ”

Eskrimde son yıllarda elde edilen muvaffakiyetlerde ulusal kadrolar başantrenörü Valery Shturbabin’in büyük hissesi olduğunu belirten Atalı, “Onunla çalışmak, Federasyonumuz ve Türk eskrimi ismine büyük bir yarar.” dedi.

İvme yakalanan eskrimde son yıllarda tarihi başarılara imza atıldığını vurgulayan Atalı, “Altyapı muvaffakiyetlerinin ileriki periyotta büyüklerde de kıymetli başarılara yer hazırladığını biliyoruz. Valery Shturbabin ve teknik takımımızın uyguladığı programın bizi olimpiyat madalyasına götüreceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

İnançla çalıştıkça muvaffakiyetin da geldiğini söz eden Atalı, “Biz atletlerimize güvenip atılımlarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’de şu an aktif eskrim yapan 4 bin atletimiz var. Her geçen gün sportmen sayımız artıyor, sporumuzun popülaritesi yükseliyor. Atılımlarda istikrar, başarıda da istikrarı sağlayacaktır.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın