"Enter"a basıp içeriğe geçin

ERÜSpor Bilimleri’nde ”En büyük mahzur sevgisizliktir” aktifliği yapıldı

Melikgazi Belediyesi Tekerlekli Sandalye basketbol kadrosu lider, yönetici ve atletlerini konuk ederek atletler ile günün anısına bir dostluk maçı yapan Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Vazifelisi ve Öğrencileri sonrasında “Her Kapak Bir Umut” sloganıyla mavi kapak toplama kampanyası başlattı. Aktiflik hakkında bir açıklama yapan Ders koordinatörü Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Vazifelisi Hasan Aksoyak, ”Engellilerin problemlerine dikkat çekmek ve onları daha düzgün anlayabilmek için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edildi.

Toplumsal ömürde, iş hayatında kendilerine çok güç yer bulan ve çeşitli zahmetlerle karşılaşan engellilerin farkına varmamız, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerek. Yalnızca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hatırlayarak, toplumsal medyadan birkaç paylaşım yaparak değil; hayatın her alanında onların problemlerine tahlil üretebilmek için uğraşmalı ve hayatın kenarında bırakmamalıyız. Toplumun engellilere karşı geliştirdiği iki farklı tavır var. Bunlar; acımak ve dışlamak…Acıma duygusu, âlâ niyetten kaynaklanıyor. Örneğin; toplu ulaşım araçlarında engelilere yer veriliyor. Karşıdan karşıya geçerken yardım ediliyor ya da bir ölçü para veriliyor.

Birden fazla vakit da içimizden ‘Allah yardım etsin’ diye geçiriyoruz. Öteki bir tavır ise, dışlamak. Kimi beşerler, engelli gördüğünde oradan uzaklaşıyor. Anne babalar çocuklarına, “Sakın o çocuğa yaklaşma” diyor. Bu üzere durumlar ve dışlama; engellinin özgüven kaybı, içe kapanma, mutsuzluk ve utanma üzere hisler yaşamasına neden oluyor.Acınmak ve dışlanmak, bireyde ruhsal açıdan meseleler oluşturabilir.Türkiye’de;- Engelli asansörleri, engelli olmayanlar tarafından kullanıldığı için engelli bireyler bu asansörlere binmekte zorlanıyor.- Engelli araç park yerlerine, engelli olmayanlar tarafından araç park edilebiliyor.- Engelliler için yapılan yollara ihtimam gösterilmediği için, kolaylıktan fazla zorluklar oluşabiliyor.- Kaldırımlarda engelli rampalarının önlerine araç çekildiği için, engelli bireyler kaldırımdan inerken zorlanabiliyor.Engelli olmak tercih değil, bir sonuç. Doğuştan olabileceği üzere sonradan kaza, hastalık vb. durumlarla da oluşabilir. Bu nedenle hepimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bizde bu hususlar ile ilgili farkındalık oluşturmak için bu türlü bir aktiflik düzenledik. Etkinliğimizin düzenlemesinde katkıda bulunan ve etkinliğimize katılarak bizlere dayanak veren tüm öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyor ” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın