"Enter"a basıp içeriğe geçin

“Endüstriyelleşen Dünyada Spor” bahisli panel düzenlendi

Başkan İtina, Cihan Göz, Irmak Kazuk, Mehmet Özdilek, Ergün Penbe ve Emre Tilev’in katıldığı panelde birinci kelamı alan Mehmet Özdilek, “Bizim mesleğimiz çok enteresan. Zira daima muvaffakiyete odaklı bir iş yapıyoruz. Ben birçok Üstün Lig kadrosunda yokluklara karşın, güç şartlar altında antrenörlük yaptım. Elbette her vakit başarılı olamıyorsunuz” diye konuştu.
Daha sonra Ergün Penbe, “Endüstriyel futbolda en değerli durum, gerçek kulüple çalışmaktır. Fakat günümüzde bu çok güç. Ben daima alt liglerde çalıştım ve orada bu durum daha da güç. Bir şeyleri düzeltmek istiyorsak spora gönül vermiş olan insanların elini muhakkak taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

Başkan İtina ise “Bugün Harika Lig’de üç büyük kulüpte oynayan bir futbolcu ortalama 2-3 milyon alır. Lakin elbette ki bu durum altyapı için tıpkı değildir. Altyapıdaki tüm antrenörler eğitimci anlayışlarını bir kenara bırakıp yarışmacı üzere davranıyorlar. Bu da altyapıda antrenörlüğün gelişememesine sebep oluyor. Malezyalı bir iş adamı benimle irtibat kurdu. Valencia’yı satın almasının yeterli olup olmayacağını sordu. Ben de her ne kadar Valencia’nın pahası düşse de La Liga’nın bir marka olduğunu, ligin kıymetinin düşmeyeceğini düşündüğümü söyledim. Daha sonra o iş adamı Valencia’yı 500 milyon Dolar’a satın alarak yedi ay sonra 750 milyon Dolar’a sattı ve büyük bir kar elde etmiş oldu” formunda bilgiler verdi.
Daha sonra kelam alan Irmak Kazuk, “Kendini geliştirmenin hududu yoktur. Bunun ne yaşla ne de öteki bir şeyle alakası var. Şayet bir hayal kurup onun peşinden gitmeyi başınıza koyuyorsanız başaramamanız için hiçbir sebep yok. Mesela benim burada olmamın en kıymetli sebebi sporu çok sevmem ve hayalimin sporla ilgilenmek olmasıdır” sözlerini kullandı.

Panelistler ortasında son kelamı alan Cihan Göz ise “Galatasaray Kulübü’nde misyon yaptığım esnada, kulüplerde istikrar sağlamanın ne kadar güç olduğunu gözlemleme fırsatı buldum. İstikrar evvel ekonomik olarak daha sonra idari ve sportif olarak başarıyı getiriyor. Kulüplerin biraz UEFA kriterlerini ve ülkenin geçtiği ekonomik durumu düşünerek daha uygun transferler yapması gerekiyor” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın