"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın kıtalararası tek yarışında birincilerin yılı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenecek olan N Kolay 42. İstanbul Maratonu, 8 Kasım Pazar günü koşulacak. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl pandemi tedbirleri kapsamında Yenikapı’dan start alacak koşuda, tarihinde birinci sefer istikamet Avrupa’dan Asya istikametine gerçek olacak.

İstanbul’un marka bedelini yükselten ve milletlerarası seviyede tanıtımında değerli rol oynayan 42. İstanbul Maratonu pandemiye dair tüm aktiflik önlemleri alınarak, yüksek hijyen standartları ve 4 bin kişilik kısıtlı kontenjanla parkura çıkacak.

42. yılında pandemi önlemleri kapsamında sırf 42K kategorisinde ve kısıtlı kontenjanla gerçekleştirilecek olan maratonda yer alamayacak sporseverler için Türkiye’nin en kapsamlı sanal koşusu da ‘Tek başına bizimle koş’ sloganıyla hayata geçirilecek.

İstanbul Maratonu’nda bir birinci; Sanal koşu
42. İstanbul Maratonu’nda, bu yıl öteki bir heyecan daha yaşanacak. Covid-19 önlemleri nedeniyle kontenjan sınırlaması bulunan aktiflikte Sanal Koşu uygulaması da olacak. Sanal koşu, 7-8 Kasım tarihlerinde ‘Tek başına bizimle koş!’ sloganıyla 5K, 10K ve 15K kategorilerinde Adidas’ın desteklediği Sweaters uygulaması üzerinden gerçekleşecek. Sanal koşu hakkında ayrıntılı bilgiye; internet üzerinden ulaşılabilecek.

Maraton tarihinde birinci kez köprüden iki kere geçilecek
42. İstanbul Maratonu, bu yıl farklı bir parkurla koşulacak. Yenikapı’da başlayacak olan yarış, Kumkapı, Çatladıkapı, Sirkeci, Galata Köprüsü Karaköy, Salıpazarı, Dolmabahçe ve Beşiktaş’a kadar düz ve denize sıfır noktasına yakın seyredecek. Anadolu yakasına koşacak sportmenler Barbaros Bulvarı üzerinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ulaşarak Asya’ya geçecek. Sportmenler, maraton tarihinde birinci sefer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden iki sefer geçme bahtına sahip olacak. Atletler, köprüyü geçer geçmez Altunizade kavşağına ilerleyecek. Altunizade köprüsünden ‘U’ dönüşü yapıldıktan sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı Beşiktaş İskelesi’ne kadar gelen parkurda buradan sonra hiç bir eğime uğramadan, Dolmabahçe, Fındıklı, Salı Pazarı, Karaköy, Galata Köprüsü güzergahını Unkapanı istikametine dönüş, Cibali, Fener, Balat’a kadar takip edecek ve buradan dönecek. Parkurun Altunizade’den sonraki ikinci uç noktası olan Balat’tan aksi istikamette koşulacak yarış, kıyı yolunu takip ederek Fener, Unkapanı, Sirkeci, Kumkapı’yı geçerek başladığı yer olan Yenikapı’da son bulacak.

Kit dağıtımı Şiddetli PSM Şov Merkezi’nde olacak
Maraton kit dağıtımı 5-6 Kasım’da 10.00-18.00, 7 Kasım’da 10.00-19.00 saatleri ortasında Kuvvetli PSM Şov Merkezinde gerçekleşecek. Randevu sistemi ile yapılacak yarış kiti dağıtımı için; sportmenler event.spor.istanbul web adresi üzerinden randevu alabilecek. Dağıtım alanında Atletlerin ve tertibin güvenliği için HES Kodu sorgulaması da yapılacak.

Trafiğe Kapatılacak Yollar
Gülhane Parkı kıyı alt girişleri, Cankurtaran, Çatladıkapı, Kumkapı, Namık Kemal Caddesi ve Kıyı Kennedy Teması, Galata Köprüsü, Karaköy-Fındıklı-Beşiktaş kıyı yolu, Barbaros Bulvarı E-5 sapağı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Altunizade Köprüsü yapılacak ”U” dönüşü sonucunda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı, Kıyı güzergâhı Beşiktaş-Dolmabahçe-Fındıklı-Karaköy-Galata Köprüsü, Eminönü-Eyüp istikametinde Unkapanı-Fener-Balat yolu, parkur üzeri ve parkura çıkan tüm yollar çift taraflı trafiğe kapatılacak. Parkur üzerindeki tüm yollar saat 05.00 prestiji ile, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ise 08.30 prestiji ile trafiğe kapatılacaktır. Avrasya Tüneli ise tüm gün hizmet vermeye devam edecek.

İnançlı Alan Uygulaması
Pandemi tedbirleri kapsamındaki uygulamalardan biri de ‘Güvenli Alan’ uygulaması. Aktiflik alanına asılacak karekodları kullanarak giriş yapabilecek olan atletler, içeriden vazifeli tüm çalışanın inançlı olduğunu geliştirilen bir uygulama sayesinde görebilecek. Tüm pandemi tedbirlerinin yanı sıra; bu uygulamalar ile şeffaflık sağlanacak, hem atletlerin hem de vazifeli olan herkesin pandemi ile olan bağlantısı herkes tarafından bilinebilecek.
Akıllı telefonunda ‘Hayat Meskene Sığar’ uygulaması bulunan herkes İnançlı Alan Uygulaması’nı kullanabilecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın