"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dev şölen başlıyor

DünyaEtnospor Konfederasyonu’nun düzenlediği 4. Etnospor Kültür Şenliği, bugün İstanbul’da başlayacak. Bu yıl, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla düzenlenecek şenliğe 16 ülkeden bin sportmen katılacak. Sloganıyla azim, kararlılık ve çaba vurgusunun yapıldığı tertip, dört gün boyunca Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Bir milyon ziyaretçinin beklendiği Etnospor Kültür Şenliği’nde 12 klasik spor kolunda uğraşlar yaşanacak.

PEHLİVANLAR HAZIR KITA
Konuk ülke olarak tertibe katılacak Arjantin’in klâsik spor kısmı patonun yanı sıra okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, nesil güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk karşılaşmaları gerçekleştirilecek. Tertipte Fetih Yağlı Güreşleri de düzenlenecek. 40’ı başpehlivan olmak üzere 300 güreşçi kol bağlayıp uğraş edecek. Bu ortada şenlikte çocuklar ve ebeveynlerinin profesyoneller eşliğinde binmesi için 135 at hazır bulunacak.

ÇOCUKLARA ÖZEL ALAN
Spormüsabakalarının yanı sıra şenlikte çocuklar da unutulmadı. Tertibi ziyaret edecek çocuklar; topaç, çember, tiktak, kale oyunu, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, mendil kapmaca, birdirbir, çocuk tiyatrosu, dalya, halat çekme yarışı, istop, kutu kutu pense, yağ satarım, cicili tavuk, basmık ve teneke üzere 30’un üzerinde klasik oyunları oynama talihi bulacak.

DÜNYA LEZZETLERİ ETNOSPOR’DA
EtnosporKültür Şenliği’nde 16 ülkenin klâsik yemekleri ziyaretçilerle buluşacak. Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kosova, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ukrayna, Yemen’in klâsik yemekleri, şenliğe gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Ayrıyeten şenlik alanında 16 Türk devletleri ve toplulukları çadırı kurulacak.

ŞENLİĞE NASIL GİDİLİR?
Ziyaretçiler, şenliğe farklı alternatifleri kullanarak ulaşabilecek. Atatürk Havalimanı’ndaki tertibe ziyaretçiler özel araçlarının yanı sıra toplu taşımayla da gidebilecek. Yenikapı- Atatürk Havalimanı metrosu ile Marmaray da şenliğe ulaşmak isteyenler için değerli bir alternatif olacak. Metro çıkışından ve Marmaray’ın Yeşilköy ve Yeşilyurt duraklarından servis araçları ziyaretçileri şenlik alanına götürecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın