"Enter"a basıp içeriğe geçin

Deniz Selin Ünlüdağ’ın maksadı Tokyo Olimpiyatları’nda birincisi yaşatmak

Eskrimde, yıldız ve gençler kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonluğu bulunan Deniz Selin Ünlüdağ, gayesinin Tokyo Olimpiyatları’na katılıp orada, Türkiye’ye bir birincisi yaşatmak olduğunu söyledi.

Ulusal eskrimci Ünlüdağ, Eryaman’daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi çalışmalarına ait AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yıldız ve gençler kılıç kategorisinde 2018’de kendisinin, 2019’da da kadro arkadaşı Nisanur Erbil’in Avrupa Şampiyonu olduğunu hatırlatan ulusal atlet Deniz Selin Ünlüdağ, “Bu sene gençler kılıç kategorisinde hedeflerim büyük. Allah’ın müsaadesiyle hoş muvaffakiyetler elde etmek istiyorum.” dedi.

Tokyo 2020’ye kota almak için ağır çaba verdiklerine dikkati çeken Ünlüdağ, “Bu sene gençler kategorisinde bulunuyorum lakin yıldızlar kategorisinde de Avrupa Şampiyonası’na katılacağız.” diye konuştu.

Büyükler bayan kılıç klasmanında dünya sıralamasında 74’üncü, Türkiye sıralamasında ise birinci sırada yer alan Deniz Selin, açıklamasına şöyle devam etti:

Tokyo için kadro olarak talihimiz biraz daha azaldı, ferdi olarak öncelikle olimpiyat elemelerine katılmak istiyorum. Arkadaşlarımla yarış halindeyiz, dünya klasmanında en yeterli kim yerini korursa o olimpiyat elemelerine gidecek. Amacım yerimi koruyup natürel ki olimpiyat elemelerine katılmak, oradan da şampiyon olup olimpiyatlara gitmek. Büyükler klasmanında bu yıl Atina ve Belçika’da iki maçımız olacak. Buralardan puan almaya çalışıyoruz, bu halde dünya klasmanındaki yerimiz muhakkak oluyor.

Ulusal atlet, bu sene olimpiyatlara gitmeyi çok istediğini vurgulayarak, “Nisan’da Madrid’deki olimpiyat elemeleri turnuvası sonucuna nazaran olimpiyatlara gidip gitmeyeceğimiz aşikâr olacak. Genel olarak herkes benim yaşımdan ötürü 2024’e uygun olduğumu düşünüyor ancak ben o denli düşünmüyorum zira; neden yapamayayım. Herkes üzere yapabilirim çok şükür, kendimde bir hudut görmüyorum, insanların da bana bir hudut çizmesine müsaade vermeyeceğim. İnşallah 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gideceğim” halinde görüş belirtti.

“BELKİ BİR MADALYA OLUR”

Deniz Selin Ünlüdağ, “Tokyo’da ülkemize doğal ki bir birincisi yaşatmayı da istiyorum. Bayanlarda en genç yaşta gidip oradan en uygun dereceyle dönmeyi istiyorum, tahminen bir madalya olur Allah’ın izniyle” dedi.

Hem gençler hem de büyükler kategorisinde yarıştığını ve üniversite eğitimine de devam ettiğini söz eden ulusal sportmen, devletin atletlere verdiği takviyeden ötürü mutlu olduklarını, bilhassa TOHM yerleşkesinin farklı spor branşlarına büyük katkı sunduğunu söyledi.

SHTURBABIN: ESKRİMDE GELECEK İÇİN UMUTLUYUZ

Eskrim Ulusal Ekipler Başantrenörü Valery Shturbabin’in de geçen yılın eskrim için hoş geçtiğini, her vakit daha fazla muvaffakiyetler beklediklerini tabir etti.

Valery Shturbabin, eskrimde olimpiyatlara en âlâ kadrolar ortasından Avrupa’dan bir, Amerika’dan bir, Asya kıtasından bir olmak üzere 8 grubun gittiğini belirterek, sonrasında kalan sportmenlerin ferdi katıldığını söyledi.

Sporda talihin değerli olduğunu kaydeden Shturbabin, “Madrid’deki olimpiyat elemerinden sonra her branşımızdan bir kişi toplamda 6 atletimizin olimpiyatlara vize alabileceğini düşünüyorum. F klasmanında Deniz Selin Ünlüdağ öne geçti, bu klasmanda kızlar için kadroyla gitmeyi istiyoruz. En büyük bahtımız bayanlar flörede İrem Karamete var. Her atletin talihi var ve onu almaları gerekiyor. Eskrimde gelecek için umutluyuz, lakin çok çalışmamız gerekiyor” biçiminde konuştu.

Eskrim Ulusal Kadrolar Antrenörü Hakan Yıldırım da, “Olimpiyat elemeleri için atletlerle ağır bir kamp periyoduna başladık. Tokyo için ekip olarak bayan kılıç grubumuz var nasip olursa onları bekliyoruz. Ferdi olarak da bayan ve erkek kılıçta bahtımız var. Erkek kılıçta Enver Yıldırım, şu an olimpiyat elemelerine katılacak atletimiz. Kızlar da olimpiyat elemelerine hangi atletimiz katılacak şimdi muhakkak değil” bilgisini verdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın