"Enter"a basıp içeriğe geçin

Curling Federasyonu Lideri Kenan Şebin: Tesislerimiz yetersiz

Türkiye Curling Federasyonu Lideri Kenan Şebin, curling sporundaki gelişimi, kazanılan muvaffakiyetleri ve amaçları Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı. Şebin, “Bugün biz dünyada altyapılarda çok genç atletlerle yarışıyoruz. Bu yaş kümesindeki atletlerimizi aslında 2026’ya hazırlıyoruz. Maksadımız olimpiyatlarda derece elde etmek” dedi.

Türkiye Curling Federasyonu Lideri Kenan Şebin, Türkiye genelinde 100’den fazla kulübün olduğunu belirterek, “2 bine yakın atletimiz, 1000’e yakın etkin atletimiz var. Erzurum yüklü olarak, Zonguldak, Amasya, Samsun, Kocaeli ve çok az olmakla birlikte Ankara’da curling altyapısını başlattık. Türkiye genelinde 100’den fazla kulübümüz var.

Doğal bunların çoğunluğu Erzurum’da olimpik alanımızın olmasından ötürü Erzurum’da devam etmektedir. Bu sayı Türkiye için kâfi mi, mutlaka kâfi değil, çok daha fazla sayımızın olması lazım. Bilhassa Sivas’ta, Kayseri’de, Ankara’da, Antalya’da, İstanbul’da curling salonlarımızın olması gerekiyor. Zira buralarda çok büyük bir istek var. Curling sporu buz üzerinde olmasının haricinde okullarımızda floor curling başlattık. Geçen sene Türkiye Şampiyonası’nda 180 kadronun yarıştığı okullar karşılaşması yaptık. Bu her geçen gün daha da katlanacaktır. Bütün okullarımızda curling sporu yaygınlaşacaktır. Floor curling’le birlikte yakın tarihte 10 bine yakın lisanslı atlet amacımız bulunmaktadır” diye konuştu.

“ALMANYA’DA EKİBİMİZ ŞAMPİYON OLDU”

Lider Kenan Şebin, güzel bir kuşak yakaladıklarını belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yazın bütün ülkeler buzlarını eritip kondisyon yüklemesiyle başlarlar. Bu yıl erken başlıyor dünya şampiyonaları. Karışıklar, karışık çiftler, bayanlar, B kümesi A kümesi olmak üzere dünya şampiyonaları Eylül ayından itibaren başlıyor. Buzumuzun olmadığından ötürü biz de bunun ön hazırlığını yapmak için 4 defa kondisyon yüklemesi yaptık. Erzurum’da, Zonguldak’ta kondisyon çalışmaları yaptıktan sonra Danimarka ve Almanya’da buz pisti olduğundan ötürü turnuvalara katıldık. Bu iki turnuva bizim için büyük deneyim oldu. Artık İskoç asıllı Kanadalı bir antrenörümüz var. Dünya genelinde sayılır, kabul gören bir antrenör. Hem atletlerimizi görmesi noktasında, hem de ulusal kadromuzun daha güzel hazırlanması noktasında düzgün turnuvalar oldu. Bilhassa Almanya’daki üst seviye bir turnuvaydı. Burada da 3 grupla katıldık. Burada gruplarımızın birisi 1’inci oldu, oburu 3’üncü oldu, oburu de 4’üncü oldu. Lakin sistemden ötürü bu türlü oldu, yoksa bizim 1-2-3 olmamız kaçınılmazdı. Bizim için, Türkiye Curling Federasyonu için, atletlerimiz için, antrenörlerimiz için kıymetli turnuvalar oldu. Ekim ayındaki Dünya Şampiyonası için çok kıymetli turnuvalardı. Oraya da hazır bir biçimde gideceğiz. Natürel öncesinde Erzurum’da hazırlıklarımız devam edecek. Salonumuz, materyallerimiz, antrenörlerimiz hazır, her şeyimizle hazır durumda bekliyoruz. Erzurum Valiliği’ne teşekkür ediyorum, bizimle çok ilgilendiler. Spor Bakanı’ndan büyük takviye alıyoruz. Gençlik ve Spor Hizmetleri Genel Müdürü’nden büyük dayanak alıyoruz. Her türlü bize dayanaklarını sağlıyorlar. Bize tek bir şey kalıyor, o da başarmak. Bizim amaçlarımız var, bu amaçlar doğrultusunda süratli adımlarla ilerlemeye uğraş ediyoruz.”

“HEDEFİMİZ OLİMPİYATLARDA DERECE ELDE ETMEK”

Kış Olimpiyatları’nın amaçları olduğunu vurgulayan Kenan Şebin, “2022’de Kış Olimpiyatları yapılıyor. Bizim olimpik bir spor olduğumuz için, fiyatlarda da en üst seyirci kapasitesine sahip bir branş olduğu için hem devlet tarafından hem Spor Bakanlığı tarafından, federasyonumuz tarafından önemsiyoruz olimpiyatları. Olimpiyatlara katılmak doğal ki çok kıymetli fakat amaçlarınız yoksa katılmak da bir yerde bir camiayı keyifli etmeyeceğini düşünüyorum. Hasebiyle da hem olimpiyatlara katılmak hem de derece elde etmek; bu sıkıntı ancak imkansız değil. Biz burada 2022 olmasa da kesinlikle 2026’da bir branşta en azından karışıklarda madalya getirebiliriz. Bunun beklentisi içerisindeyiz. Atletlerimizi buna inanıyor, altyapımız buna inanıyor ki bugün biz dünyada altyapılarda çok genç atletlerle yarışıyoruz. Bu yaş kümesindeki atletlerimizi, çocuklarımızı 2026’ya hazırlıyoruz aslında. Gayemiz olimpiyatlarda derece elde etmek” sözlerini kullandı.

“ULUSLARARASI TERTİP YAPILACAK TEK TESİS ERZURUM”

Lider Kenan Şebin, tesis manasında yetersiz olduklarını belirterek, “Erzurum başta olmak üzere Trabzon ve Amasya’da bir de bir şit olmak üzere Zonguldak’ta var lakin buralarda milletlerarası karşılaşmaya yapmak için uygun değil. Zira stadyumların, mevcut tesislerin altında yapılmış tesisler ucuza mal edilmiş tesisler. Biz birkaç proje sunduk Spor Bakanımıza, kendisi de çok olumlu karşıladı bunları. Portatif olarak dışarda buz hokeyinin, buz pateninin yapılmadığı yerlerde curling sporun yapılabileceği tesisler yapmak planlaması var. Ancak bu önümüzdeki yıllarda olacak inşallah. Şu an milletlerarası karşılaşmaların yapılacağı tek yer Erzurum” halinde konuştu.

“TESİSLERİMİZ BİZE YETMİYOR”

Curling yapan çok sayıda kulübün olduğunu vurgulayan Lider Kenan Şebin kelamlarını şöyle tamamladı:

“Curling pisti düz buzun üzerinde teknik çalışmalar yapıldıktan sonra pedal atılarak, buz kesme makinamız var, onların üzerinde ince personellik yapılarak hazırlanır. Her biri 20 kilo tartısında granit taşlarımızla oynanan bir spor. Kesinlikle bunun üzerinde buz teknisyenlerinin ayrıyeten bir çalışması lazım, buzu hazırlamaları lazım. Dünyada yapılıyor mu, evet yapılıyor. Birçok piste hem buz hokeyi hem buz pateni hem de curling oynanabiliyor. Günlük hem saat olarak birbirlerine ayırmışlar. Fakat ülkemizde bunları bizim aşmamız lazım. Zira bizim genç nüfusumuz çok fazla. Spora ilgi çok fazla. Yüzün üzerinde kulüp var. 100 yıldır, 200 yıldır curling yapan ülkelerde bile bu kadar sayı yok. Lakin tesislerimiz bize yetmiyor. Muvaffakiyetin gelebilmesi için hem Erzurum’da hem de Türkiye genelindeki curling salonlarının yapılması kural.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın