"Enter"a basıp içeriğe geçin

Curling Bayan Ulusal Kadrosu’nda amaç dünya şampiyonası ve olimpiyatlar

Erzurum’un 2011 yılında konut sahipliği yaptığı Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’yla tanışan Türkiye, bu spor kolundaki muvaffakiyetini istikrarlı bir formda sürdürüyor. 2011 oyunlarıyla birlikte oluşturulan bayan ve erkek ulusal grupları, 2014 yılından sonra düzenlenen şampiyonalarda muvaffakiyet grafiğini yükseltti.

Curling Bayan ve Erkek Ulusal grupları son olarak İsveç’in Helsingborg kentinde 16-24 Kasım tarihleri ortasında düzenlenen Avrupa Curling Şampiyonası B Klasmanı maçlarına katıldı. Antrenörlüğünü Sadık Topaloğlu’nun yaptığı ve Dilşat Yıldız, Öznur Polat kardeşi Hasret Polat, Mihriban Polat, Semiha Konuksever’den oluşan Bayan Ulusal Grubu, finalde İtalya’ya 5-21 mağlup oldu. B klasmanında gümüş madalya kazanan bayan ulusallar, bu başarısıyla Avrupa’da A klasmanına yükseldi. Şampiyonaya A klasmanına çıkma amacıyla katılan Curling Erkek Ulusal Grubu ise dördüncü oldu.

ÇİÇEKLERLE KARŞILADILAR

Curling Şampiyonası’nda ikinci olarak tarihi bir muvaffakiyet yakalan bayan ulusal ekibi ile dördüncü olan erkek ulusal grubu antrenör ve atletleri yurda döndü. Ulusal gruplar, Erzurum Havalimanında Federasyon Lider Vekili Ahmet Çelebi, İdare Heyeti Üyesi Taner Şancı ve yöneticiler tarafından davul-zurna ve çiçeklerle karşılandı.

Avrupa B klasmanında yerlerini aldıklarını söyleyen antrenör Sadık Topaloğlu, 13 Ocak’ta Finlandiya’da yapılacak dünya şampiyonası elemelerine katılacaklarını bildirdi. Curling sporunun 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’yla başladığını hatırlatan Topaloğlu, “2014 yılından itibaren çabucak her yıl katıldığımız şampiyonalarda daima madalya alıyoruz. Dünyada artık Türkiye olarak biz de varız diyebiliyoruz” dedi.
Bayan ulusal grubunun kaptanı Dilşat Yıldız ise “Bu şampiyonaya yaz kampından beri hazırlanıyoruz. Maksadımız A klasmanına çıkmaktı. Bizim için düzgün bir turnuva oldu. Amacımız artık dünya şampiyonası eleme maçları. Artık buna yönelik hazırlıklarımız devam edecek. Asıl amacımız olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmek” diye konuştu.

Şampiyonada 4’üncü olarak A klasmanı gayesini yakalayamayan Erkek Ulusal Grubu’nun kaptanı Uğurcan Karagöz, ellerinden geleni yaptıklarını fakat sonucun kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Antrenör Ahmet Çelik ise aldıkları 4’üncülüğün de bir muvaffakiyet olduğunu tabir ederek atletleri kutladı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın