"Enter"a basıp içeriğe geçin

Büyük Britanya, atletlerinin sıhhatini Tokyo 2020 için tehlikeye atmayacak

Milletlerarası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), Kovid-19’un “küresel salgın” ilan edilmesine karşın Tokyo 2020’nin planlandığı üzere 24 Temmuz’da başlaması konusundaki kararlılığını yinelemesi sonrası, BOA’dan açıklama geldi.

BOA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, virüsün yayılmasını önlemek için uyulması gereken kuralların, atletlerin hazırlık ve kota süreçlerini zorlaştırdığı hatırlatılarak, “Devam eden karar alma sürecini destekliyoruz ve gereken katkıyı sunmaya hazırız. Bununla birlikte atletler ya da delegasyondaki rastgele birinin sıhhatini, hiçbir şartta tehlikeye atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.” denildi.

Daha evvel İspanya Olimpiyat Komitesi Lideri Alejandro Blanco, sportmenlerin tertipli idman yapamadığını aktararak oyunların bu şartlarda düzenlenmesinin eşitsizliğe yol açacağını savunmuş, IOC Üyesi Hayley Wickenheiser ise takvimin değiştirilmemesi tarafındaki ısrarın “duyarsızlık ve sorumsuzluk” olduğunu söylemişti.

Bayanlar sırıkla atlama olimpiyat şampiyonu Katerina Stefanidi ve heptatlon dünya şampiyonu Katarina Johnson-Thompson da Kovid-19 krizi yüzünden çalışmalarına odaklanamadıklarını tabir etmişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın