"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bold Pilot için koştular! Bakın kupayı kimler verdi

Mesleğine başladığı 1995 yılından itibaren elde ettiği muvaffakiyetler ve pistteki sıra dışı duruşu sayesinde taraflı tarafsız herkesin sevgilisi haline gelen ve ismine sinema yapılan efsane yarış atı Bold Pilot Koşusu’nda daha evvel start almamış 2 yaşlı safkan İngiliz tayları 1000 metre çim pistte gayret etti. 11 tayın start aldığı koşuda, Hakan Kefoğlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Tarkan Şit’in antrene ettiği doru safkan ANAKIN jokeyi Hışman Çizik yönetiminde galibiyete ulaşan isim oldu.

Bold Pilot ve jokey Halis Karataş’ın hayatını mevzu alan “Bizim için Şampiyon” sinemasının başrol oyuncuları da dün Veliefendi’deydi. Yarış sonrasında düzenlenen kupa merasiminde sinemanın başrol oyuncuları Farah Zeynep Abdullah, kazanan tayın sahibi ismine TJK asli üyesi Faruk Tınaz’a mükafatını takdim etti. Anakın’ın antrenörü ismine Tay TV Genel Yayın Direktörü Hakan Cantınaz’a mükafatını üretimci Yamaç Okur verdi. Kazanan jokey Hışman Çizik’e mükafatını ise oyuncu Ekin Koç takdim etti.

EFSANE ŞAMPİYON BOLD PILOT

Türk atçılığının bugüne kadar yetiştirmiş olduğu en başarılı safkan İngiliz atlarından biri olan, Özdemir Atman’ın sahipliğini yaptığı Bold Pilot, 21 Nisan 1993’te, Persian Bold ve Rosa Palumbo ikilisinin yavrusu olarak dünyaya geldi. Yarış hayatına 1995 yılındaki Asuvan Koşusu ile başlayan unutulmaz safkan, starttan geç çıkmasına karşın galibiyete ulaşmıştı. 2 yaşlı taylara mahsus koşulan Çaldıran ve Sakarya Koşularını zorlanmadan kazanan Bold Pilot, 1995’i yılın baş tayı olarak noktaladı. 1996’daki 70. Gazi Koşusu’na jokeyi Halis Karataş ile katılan unutulmaz safkan, 2.26.22’lik derecesiyle bugün hala kırılamayan bir rekorun altına imza attı ve zafere ulaştı. Mesleğinde katıldığı 30 yarışın sırf 1 adedinde birinci dördün dışında kalan safkan, 16 Ağustos 1998’de katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere veda etti.

2013 yılında Veliefendi’de jübile merasimi düzenlenen Bold Pilot, 30 Nisan 2015 tarihinde, 22 yaşındayken ortamızdan ayrıldı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın