"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilek güreşinde dünya ikincisi Gamze’nin doktorluk hayali de gerçek oluyor

Samsun’da yaşayan 20 yaşındaki Gamze Çınar, 2016 yılında katıldığı 38’inci Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda ’18 yaş altı 50 kilo’ kategorisinde sağ bilekte dünya ikincisi oldu. O devir lisede okuyan ve okul birincisi olan Çınar, hayali olan doktorluk mesleği için üniversiteye giriş imtihanına girdi, lakin tıp fakültesini kazanamadı. Geçen yıl tekrar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren Çınar, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp, hayaline kavuştu.

‘ÇOK MUTLUYUM’

Üniversite 2’inci sınıfta okuyan Çınar, tıp fakültesini kazanmak için azimle ve sabırla çalıştığını, başardığı için de çok keyifli olduğunu söyledi. Bir yandan da yarım kalan dünya şampiyonluğu hayali için sıkı idman yaptığını belirten Gamze Çınar, “İlk milletlerarası karşılaşmamda dünya ikincisi oldum. Lise son sınıfta tıp fakültesi hayali kurmaya başladım. Bu birçok insan için bir hayal, benim için de öyleydi. Birinci sınavımda aslında kazanamadım. Lakin bu beni daha fazla hırslandırdı ve daha istekli oldum. Bir yıl tekrar imtihana hazırlandım ve tıp fakültesini kazandım. Hem sporu, hem de akademik başarıyı bir ortada götürmek vakit zaman tabi insanı zorluyor. Ağırlaştığı devirlerde birine daha fazla vakit ayırıyorsunuz. Hakikat planlama ile her şeyi yapabilirsiniz” dedi.

‘ŞİMDİ GAYE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU’

Tıp fakültesinde tahsil görmenin, bilek güreşi sporunu yapmaya nazaran daha sıkıntı olduğunu tabir eden Çınar, “En’lerin toplandığı bir kısmı okuyorum. Çok kişinin sınıfta kaldığı bir fakülte. Bir yandan da bilek güreşi sporuna devam ediyorum. Bilek güreşine genetik yatkınlığı olan beşerler bu sporda daha avantajlı. Çok fazla emek vermelerine gerek kalmıyor da diyebiliriz. Haftada 3 gün iki saat idman yapıyorum. Onun dışında okul süratle devam ediyor, daima ders çalışıyorum. Bilek güreşi ile ilgili yarım kalmış bir hayalim var. Artık dünya şampiyonu olmanın vakti geldi. Türk Bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşımızı okutmak istiyorum. İnşallah 2020 için Türkiye Şampiyonası, akabinde Avrupa Şampiyonası sonrasında da Dünya Şampiyonası için çalışıyorum” diye konuştu.

‘SPOR HERKESİN HAYATINDA YER EDİNMELİ’

Üniversite imtihanlarına hazırlıkta sporun kendisinde olumlu açıdan aktif rol oynadığını kaydeden Çınar, “Türkiye’de bilhassa üniversite imtihanına hazırlanma sürecinde beşerler genelde kendilerine hayattan soyutlayıp imtihana ağırlaşıyor. Ne yazık ki imtihana birinci hazırlandığımda ben de yaptım bu yanılgıyı. Çok yanlış bir şey, mental yorgunluğunu atabilmeniz için fizikî aktivitelere yoğunlaşmanız gerekiyor. Bu manada spor herkesin hayatında yer edinmeli. Her sporda olduğu üzere bir bayansan bayanlarla yarışıyorsun. Bu erkek sporu, bu bayan sporu diye bir ayrım, 21’inci yüzyılda artık yapılmamalı. Bu sporun hiçbir zorluğunun olmadığını düşünüyorum” biçiminde konuştu.

‘O ZORU BAŞARMIŞ BİR FAKÜLTE ÖĞRENCİSİ’

Antrenörü Özgür Arlı, Gamze Çınar’ın zoru başarmış bir tıp fakültesi öğrencisi olduğunu söyleyerek “Gamze, hem performans sporu yapıp, hem de tıp fakültesini kazandı, bu çok sıkıntı bir şey. Bir öğrenci hem spor yapıp, hem derslerine çalışabilir. Sporuna da etkin bir biçimde devam edip, üniversitesini de hoş bir halde okuyor. Gamze, en makus olduğu vakitte bile katıldığı karşılaşmalarda madalyasız olmadı. İnşallah bu kez dünya şampiyonu olacak. Gamze inşallah hayallerini gerçekleştirecek” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın