"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bahçesaray’da atletlerden Mehmetçik’e asker selamı!

Türkiye’nin ve dünyanın en uygun rafting parkurları ortasında yer alan Çatak ve Bahçesaray ilçeleri, Türkiye Rafting Şampiyonası’na konut sahipliği yapıyor. Türkiye Rafting Federasyonu, Van Valiliği, Bahçesaray Kaymakamlığı, Bahçesaray Belediye Başkanlığı, Van Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü ile Bahçesaray Spor İlçe Müdürlüğü tertibiyle, 17-20 Ekim tarihleri ortasında gerçekleştirilecek şampiyonanın 2’nci ayak yarışlarına Türkiye’nin 40 kentinden 50 kadro ve 30 kulüpten 428 atletin katıldığı yarışlar, ilçenin içinden geçen 5,5 kilometrelik Müküs Çayı parkurunda sabah saatlerinde başladı.

Bahçesaray ilçesinin konut sahipliğinde başlayan R4 Rafting Türkiye Şampiyonası resmi açılışı öğlenden sonra kortej yürüyüşü ile başladı. İlçenin girişinde başlayan ve 15 Temmuz Şehitler Parkında kadar devem eden kortej yürüyüşüne Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Rafting Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Lideri Fikret Yardımcı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Bahçesaray Kaymakamı Muhammet Öztabak, Bahçesaray Belediye Lideri Meki Arvas, Van Gençlik Spor Vilayet Müdürü Nevzat İnanç, AK Parti Bahçesaray İlçe Lideri Cumali Sabırlı, sportmenler ve vatandaşlar katıldı. Kortej yürüyüşü sonrası şampiyonaya katılan ekipler tanıtıldı. Ekiplerin tanıtımı sırasında Rize, Çatak Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Ekibi ve Gevaş kadrosu atletleri ‘Barış Pınarı Harekatı’na katılan Mehmetçiğe asker selam gönderdi. Son olarak yarışmacılar ellerinde “Raftingciler Kahraman Ordumuzun Yanında” pankartı taşıyarak Barış Pınarı Harekatına katılan Mehmetçiğe daima birlikte selam gönderdi. Ekiplerin tanıtılmasından hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra program protokol konuşmaları ile devam etti.

ARVAS MAHALLESÄ°’NDEKÄ° FEHİM ARVASÄ° HAZRETLERÄ°’NÄ°N YAKTIĞI IŞIK BUGÜN ÜLKEMİZİN BİRÇOK YERİNDE YANMAKTA”
Programın açılışında konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Bahçesaray bugün vilayetimizin en küçük ilçesi. Fakat geçmişinde yalnızca vilayetimize değil bölgesine hatta dünyaya ışık saçan, irfan saçan bir merkezdir. Arvas Mahallesi’ndeki Fehim Arvasi Hazretleri’nin yaktığı ışık bugün ülkemizin birçok yerinde yanmakta. İlim ve irfan Bahçesaray’dan Türkiye’nin dört bir yanına hatta Türkiye sonlarını aşan yerlere kadar taşındı. tekrar yalnızca insanları değil, kuşları da eğiten erenlerin olduğu Fakiye Teyran’ı da dönemim en önemli edebiyatçısı şairi yeniden Bahçesaray’dan Türkiye’ye edebiyatta öncülük etmiş. Tahminen bölgenin Mela-i Cezir’den sonra bilinen en çok ışık saçan düşünürü edebiyatçısı. Onun için inşallah bundan sonra da tekrar Bahçesara eski misyonuna döner tekrar buradan yakılan ışıklar ülkemizi bölgemizi aydınlatır. Buradan tekrar birlik beraberlik kardeşlik hisleri yeşerdiği bir merkez olur ve burada yetişen o hisler ülkemizde tekrar birliğine beraberliğine katkı sunar. Onun için bugün buraya gelen sportmenler Bahçesaray’ı dört dağ ortasında bir dere olarak görmemelerini, buranın geçmişinde eğitim merkezi olduğunu, irfan merkezi olduğunu, edebiyat merkezi olduğunu bilmelerini istiyorum ve bu bölgeye yayılan biraz yakın tarihi okursanız çabucak hemen hepsinin buradan yayıldığını göreceksiniz dedi.

“TERÖR OLAYLARININ ÖNEMLİ MANADA BÖLGEYİ ETKİLEDİ”
Son periyotta terör olaylarının önemli manada bölgeyi etkilediğini söz eden Vali Bilmez, “Ama son periyotta bölgemizde bilhassa yaşanan terör olayları bölgemizin algısını önemli manada olumsuz etkiledi. Bölgemizdeki insanların bir birçok göç etmek zorunda kaldı ve bölgede yaşanan aksilikler bölgeye olan bakışı da olumsuz etkiledi. Onun için bu şampiyonanın bizim bölgemiz için en değerli katkısı bu olumsuz algının düzelmesine önemli bir katkı sunacağına inanıyorum. Onun için bu aktifliğe sebep olan başta Türkiye Rafting Federasyonu liderimiz olmak üzere onun idare şurası Gençlik Spor Bakanımıza ve onun grubuna mesai arkadaşlarına hem şahsım hem Van halkı ismine şükranlarımı sunuyorum. Bu aktifliğin kazasız ve belasız yapılması içinde çaba gösterelim. Vilayet müdürlüğümüz, ilçe müdürlüğümüz takımına belediye liderimize kaymakam arkadaşımıza ve bütün Bahçesaraylılara teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Bahçesaray’ın değerli kültürel varlıklarını dünyaya tanıtmakla başladıklarını söyledi. Fakiye Teyran ile başladıklarını söyleyen Orhan, “Fakiye Teyran’ı ülkeye, dünyaya tanıtırken ‘Eydilberim’ türküsüyle tanıttık. Bahçesaray’ı Türkiye eydilberimle tanır oldu. Bugün inşallah Bahçesaraylı gençler, artık Türkiye’nin dört bir yanında rafting yapacaklar. Türkiye’yi bırakın inşallah önümüzdeki yıllarda Bahçesaray’ı Avrupa’ya taşıyacaklar. Tahminen ileri devirlerde Türkiye şampiyonası değil de bir dünya şampiyonası Bahçesaray’da gerçekleşmiş olacak inşallah. Türkiye’nin en küçük ilçesi olan Bahçesaray’ın karanlık talihinin değişikliğini aslında birine borçluyuz. Cumhurbaşkanımızın katkılarına borçluyuz. Biz ona minnettarız. Kendisi yüz yıldır gizli kalan, yüz yıldır ötelenen Bahçesaray’ı şahsen 2004 yılında gelerek Bahçesaraylıları ziyaret etti. O gün hizan üzerinden bir alternatif yol açtı. Daha sonra Karapet Geçidi üzerinden bir yol açtı. Şimdide bu yetmez sizlere daha kısa bir yol yapalım dedi ve artık bir tünel tahliline girişti Cumhurbaşkanımız. Yol medeniyettir, yol hayattır. Yol olunca işte Türkiye’nin dört bir yanından gençlerimiz gelir burada Bahçesaraylılar sonbaharın bu soğuk günlerinde konutlarını bu kardeşlerimize açtılar. Bir dostluğu geliştirdiler. Bahçesaraylılar sizlerle buluşmaktan mutlular. Tahminen koşulları uygun değil, fakat eminim gönülleri sıcaktır ve sizleri kucaklıyorlar. İnşallah bu rafting şenliği çok değerli dostluklara vesile olacaktır” dedi.

20 yıl evvel geriye gittiklerinde Bahçesaray’ın ortasında bir ilkokul ve yan tarafında küçük bir ortaokulun olduğunu söz eden Orhan, “Bu elin parmakları kadar da öğrencimiz vardı. Artık Bahçesaray’da üniversiteye giden binlerce öğrencimiz var, liseye giden binlerce öğrencimiz var. Artık bu öğrenciler üniversiteyi bitiren tabibimiz var, yargıcımız var, mühendisimiz var. Bunların ortasında kızlarımız var. Yıllar evvel bir tek kız öğrenci vardı bunların ortasında. Bir tek kız öğrenci vardı o da bu kardeşinizdi. Artık yüzlerce kız öğrencimiz var. Bunların ortasında raftingci kızlarımız olacak. Örnek olacaklar ve geleceklerini inşa edecekler, anne olacaklar çocuklarımızı Türkiye’ye, dünyaya tanıtacaklar. Bizim kara talihimiz artık eskisi üzere olmayacak. Türkiye’yi inşa edecek Bahçesaraylı gençler olacak. Önümüzde hiçbir mahzur yok artık. Ne Kürt’ün, ne Türk’ün, ne Kürtçenin, ne Türkçenin önünde hiçbir mani yok. Biz artık buram buram şu mikrofondan Kürtçeyi söylem ediyoruz, Türkçeyi konuşuyoruz. Eydilberiyi söylem ediyoruz, ağlama yarı söylem ediyoruz. Bir pürüzümüz var mı, yok” biçiminde konuştu.
Konuşmaların akabinde şampiyonaya emeği geçenlere verilen plaketlerin akabinde çekilen hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

BAHÇESARAY’DA KARADENİZ RÜZGARI”
Protokolün alandan ayrılmasının akabinde şampiyonaya Rize’den gelen grup, tulum eşliğinde Bahçesaraylılara hoş bir gün yaşattılar. Ağır ilginin olduğu tulum eşliğindeki horona başka vilayetlerden gelen birçok atlet da eşlik etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın