"Enter"a basıp içeriğe geçin

Badmintonda olimpiyat heyecanı Neslihan Yiğit ile yaşanacak

Badmintonda büyüklerde olimpiyatlara puan veren yılın son tertibine Ankara mesken sahipliği yapıyor.

Federasyon Lideri Murat Özmekik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılın son değerli turnuvasında olimpiyat gayreti 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota çabası veren Neslihan Yiğit, Özge Bayrak, Aliye Demirbağ, Emre Lale, Bengisu Erçetin, Nazlıcan İnci’nin Türkiye’yi temsil edeceğini söyledi.

2020 Mayıs’ta kota uğraşının tamamlanacağını vurgulayan Özmekik, şöyle konuştu:

“Şu anda biz tek bayanlarda bilhassa kotayı garantilemiş durumdayız. Neslihan Yiğit, kotayı garantiledi. Aliye Demirbağ ve Özge Bayrak da kotanın içinde lakin içlerinden dünya sıralamasında en güzeline sahip olan atlet 1 Mayıs 2020 itibariyle ülkemizi temsil edecek. Emre Lale şu anda tek erkeklerde kota çabasına devam ediyor. Emre’nin matematiksel talihi devam ediyor lakin şu an dünya sıralamasında 109’a kadar geriledi. Maçlara devam edecek ve 1 Mayıs’a kadar bekleyeceğiz. Tek bayan ve erkeklerde olimpiyat kotası için ortalama 2016 Rio Olimpiyatları’nı dikkate alırsak birinci 70 kişi içinde yer almaları gerekiyor. Şu an Neslihan Yiğit dünya sıralamasında 38’lerde. Aliye ve Özge de 60’larda. Emre Lale 109’da ve 70’in altına düşmesi gerekiyor. Emre Lale kota sürecinden biraz uzaklaştı. Yeniden karşılaşmalar nedeniyle matematiksel talihi devam ediyor.”

Ankara’daki milletlerarası turnuvanın klasik hale geldiğini tabir eden Özmekik, “Artık yıl sonu turnuvası denildiğinde Türkiye’deki bu kota karşılaşması akla geliyor. Bu turnuva hem kota puanı, gençlerde ise Avrupa gençler sıralamasına puan veriyor. Önümüzdeki yıl 19 yaş altında Avrupa Şampiyonası var. Gençler turnuvası bu şampiyonaya da puan veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın