"Enter"a basıp içeriğe geçin

Babalarının yönlendirmesiyle başladıkları karatede madalyaları topladılar

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un ulusal karatecileri Gülsen Demirtürk ve Ömer Abdurrahim Özer, ilerleyen yıllarda olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kategorilerinin en âlâ sportmeni olmak maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Hareketli bir çocuk olduğu için babasının kendisini karateye başlattığını belirten Gülsen Demirtürk, çocukken gücünü karateyle attığını, idman sonrası yorulup meskene geldiğinde çabucak uyuduğunu söyledi.

Karateye başladıktan sonra bu sporu severek yaptığını söz eden 19 yaşındaki ulusal sportmen, idman ve karşılaşmaların kendisine heyecan verdiğini kaydetti.

Gülsen, birinci katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda başarılı olamadığını lakin çalışmaya devam ettiğini lisana getirerek, “İkinci Türkiye Şampiyonası’nda 3. oldum, Balkan Şampiyonası’na gittim, orada da 3. oldum. Bu halde muvaffakiyetler da gelince sporu daha da severek yapıyorsunuz. Karateyi her vakit severek yaptım. Hoş muvaffakiyetler elde etmek için çok çalışmak gerekiyor.” diye konuştu.

“19 YAŞINDAYIM, ÖNÜMDE UZUN YILLAR VAR”

Bu yılın kendisi için çok hoş geçtiğini anlatan Gülsen, şubat ayında Danimarka’da Avrupa 2’ncisi olduğunu hatırlattı.

Gülsen Demirtürk, ekimde de Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Dünya Karate Şampiyonası’nda 2. olduğunu anımsatarak, “Derece yaptığım vakit ülkeme memnunluk yaşattığım için gururlu hissediyorum. Bayrağımızı göndere çektirmek çok hoş. Bundan sonra seçmeleri devam eden Avrupa Şampiyonası’nı hedefliyorum. Uzun vadede büyüklerde Avrupa ve dünyada şampiyonluklar görmek istiyorum. Bunun için sabah akşam çalışıyorum. Karatenin olimpiyatlara girmesi çok âlâ oldu. Değerli bir tertip, buraya ulaşmak için basamakları küçük küçük çıkıyoruz. 19 yaşındayım, önümde uzun yıllar var. Olimpiyatlar herkes üzere benim de maksadım. Vakti geldiğinde en hoş yerde olacağıma inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

Ömer Abdurrahim Özer: “Büyük hedeflerim var”

Ulusal karateci Ömer Abdurrahim Özer, ilkokul 3. sınıf öğrencisiyken babası sayesinde karateye başladığına değinerek, sarı jenerasyona geçtikten sonra tertiplerde derece elde etmeye başladığını söyledi.

Şampiyonluklar geldikçe karateye ısındığını lisana getiren 19 yaşındaki sportmen, 2015 yılında Endonezya’nın başşehri Cakarta’da düzenlenen 9. Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda birinci olduğunu anımsattı.

Ömer, 2016’da da Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak, şunları tabir etti:

“Ülkeme Şili’de dünya ikinciliği getirdim. Önümde Avrupa Şampiyonası var. Ülkemizi Avrupa’da en hoş halde temsil edeceğim. Büyük hedeflerim var. En hoş yerlere gelmek için çalışacağım. Avrupa’da da şampiyonluk alırsam katılabileceğim bir Avrupa Şampiyonası daha kalıyor. İki Avrupa Şampiyonası’nda da derece getirirsem kategorimi ‘full’ tamamlamış olacağım. Ondan sonra büyükler sportmeni olacağım. Büyüklerde bütün tertiplerde kürsüde olmak istiyorum. Karate 2020’den sonra tekrar olimpiyatlara girerse orada madalya alacağıma inanıyorum. Birinci maksadım orası lakin büyüklerde de dünya ve Avrupa şampiyonalarında ülkeme en yeterli madalyayı getirmek için çalışacağım.”

Kağıtspor’un karate antrenörü, Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Ulusal Kadrosu Teknik Yöneticisi İbrahim Erçin de Şili’de güç bir ortamda karşılaşmalar yaptıklarını aktararak, sportmenlerin performansından mutlu olduğunu belirtti.

Gülsen’in elinden geleni yaptığını lakin finalde kaybettiğini kaydeden Erçin, Ömer’in ise teknik manada önde olduğu maçı yaptığı yanlıştan ötürü kaybettiğini söyledi.

Erçin, Gülsen ve Ömer’in kıymetli rakiplerine üstünlük sağladığını vurgulayarak, “Ömer, Avrupa Şampiyonası’na direkt gidecek. Gülsen de seçmeye bıraktı, o da orada inşallah garantileyecek. Avrupa’da genel klasman şampiyonluğumuzu korumak istiyoruz. Atletlerimiz, olimpiyata gidecek kapasite ve güçteler. İnanıyorum ki atletlerimiz olimpiyata gidip ülkemizi temsil edeceklerdir.” formunda konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın