"Enter"a basıp içeriğe geçin

Atlar engellilere terapi oluyor

Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) Veliefendi Hipodromu bünyesinde engelli çocukların tedavisinde destekleyici rol oynayan bir terapi metodu olarak hayata geçirdiği Atla Terapi Merkezi’nde, engelli çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin, fizikî işlevlerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Türkiye Jokey Kulubü’nün toplumsal sorumluluk projelerinden biri olan ve engelli çocukların tedavisinde terapi formülü olarak hayata geçirdiği Atla Terapi Merkezleri, İstanbul Veliefendi, Diyarbakır, İzmir Şirinyer ve Bursa Osmangazi, Şanlıurfa, Elazığ ve Adana hipodromlarında fiyatsız olarak hizmet veriyor.

Merkezlerde, özel olarak yetiştirilmiş atlar ve uzman fizyoterapistler eşliğinde uygulanan terapötik seanslarla fizikî, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Engelli çocukların ömür kalitelerini artırmak için kurulan Atla Terapi Merkezlerinde, özel eğitim almış psikolog ve fizyoterapistlerden oluşan profesyonel bir grup bulunuyor.

AA muhabirine konuşan Türkiye Jokey Kulübü Apranti Eğitim Merkezi Müdürü Zeynep Haldan Postalcı, projenin, Türkiye Jokey Kulübü’nün en kıymetli projelerinden biri olduğunu anlattı.

Merkezde fizikî, zihinsel yahut duygusal sorunu olan çocukların tedavilerine dayanak gayesiyle, atla terapi hizmeti verdiklerini belirten Postalcı, “Doktor raporuyla cet binmesi uygun görülen özel çocuklarımıza makul müddetlerde cet biniyor. Atla terapi hizmetinden fiyatsız faydalanan çocuklarımıza özel seçilmiş atlarla uzman takımla hizmet veriyoruz. Fizyoterapistlerin nezaretinde psikologlarla bu terapi hizmetini yürütüyoruz. Türkiye’de kulübümüze bağlı 7 hipodromda atla terapi hizmetleri veriliyor. Merkezimizde terapileri bir program dahilinde yürütüyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE GENELİNDE BİN 500 ÖZEL ÇOCUĞA ATLA TERAPİ HİZMETİ
Türkiye Jokey Kulübü Apranti Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı ve Klinik Psikolog Bercis Merdanoğlu da, merkezde yapılan hizmetleri anlattı. Merdanoğlu, 4 yıldır Veliefendi Hipodromu’nda hizmet verdiklerini lisana getirerek, şöyle konuştu:

“İstanbul’da haftada 300 engelli çocuğumuza, tüm Türkiye genelinde bin 500 özel çocuğumuza atla terapi merkezlerinde terapi hizmeti sunuyoruz. Engelli çocuklarımızın bacak ve kol kas gelişmeleriyle ilgili olumlu katkı sağlayan terapi yolunda, fizyoterapist eşliğinde çocuklar güya atla oyun oynuyor üzere hissediyorlar. At ısısının olağan dereceden farklı olması, fizik tedavide uygulanan o fazla ısının koymasıyla tıpkı oluyor. Eğitmenler cet bindiriyorlar çocukları, o ısıdan yararlanıyor ve kaslarıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Zannediyor ki, ‘Ata biniyorum, oyun oynuyorum, rastgele bir doktora gitmiyorum.’ Atla terapinin çocuklara ruhsal olarak da çok yararı var. Buraya geldiğinde tekerlekli sandalyeden inip cet hakikat giderek, efor sarf ediyor. Cet bindiğinde de, ‘Kendi başıma bir şeyler başarabiliyorum, herkesten yukarıdayım, bacaklarım yok lakin benim yerine yürüyen birisi var’ diye düşünüyor. Terapi sonrası çocukların konuşmaya, adım atmaya başladığına ve kaslarının geliştiğine şahitlik ettik.”

ENGELLİ ÇOCUKLAR AT ÜZERİNDE MEMNUN
Atla terapi gören 14 yaşındaki bedensel engelli Selin Öztürk, “Ata binmeyi çok seviyorum. 4 yıldır cet biniyorum. Atlar benim dostlarım oldu. Çok memnunum. Cet binerken heyecanlanıyorum.” dedi.

Anne Eda Öztürk de, hislerini şöyle lisana getirdi:

“Kızım Selin bu merkezde yaklaşık 4 yıldır atla terapi eğitimi alıyor. Bunun yanında fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine gidiyor ayrıyeten hidroterapi eğitimi de aldı. Atla terapinin Selin’e katkısı oturma dayanağını kazanmış olmasıydı. Terapi öncesi otururken istikrar kaybı oluşturuyordu. At üzerindeki eğitimlerden ötürü sırt kasları güçlendiği için şu an oturma istikrarını kurabiliyor. Daha rahat tek başına ferdi oturabiliyor. Birinci günlerde kızımı cet 3 kişi bindirebiliyordu, artık tek başına rahatlıkla o dengeyi koruyabiliyor. Engelli çocuğu olan annelere de atla terapi merkezini tavsiye ediyorum. At üstünde eğitim, Selin’in mutlaka kaslarında güçlenmeye sebep oldu.”

Atla terapi alanlardan 11 yaşındaki bedensel engelli Ecrin Deren Yenimol da, “Çok heyecanlıyım. Atları seviyorum. Memnunum.” tabirlerini kullandı.

Anne Yasemin Yenimol, kızını 2.5 yıldır atla terapi merkezine getirdiğini söyledi. Yenimol, “Ecrin’i birinci geldiğimizde cet 2-3 kişi bindiriyordu, olağanda de oturmada zorluk çekiyordu. Atla terapiyle kızım oturma istikrarını sağlayabildi şu an bir bireyle cet biniyor. Hayvanları seviyordu, burada atı da çok sevdi. Cet binince oynamaya başlıyor. Hoş bir terapi merkezi, çocuklarımız da faydalanıyorlar. Bütün çocuklarımıza tavsiye ediyorum. Birinci zamanki fotoğraflarına bakıyorum bir de şimdikine bakıyorum, ortada çok büyük farklar var. O da bizi aile olarak keyifli ediyor.” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın