"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alperen merakla başladığı sporda dünya şampiyonu oldu

Doğan-Şahzade Karabulut çiftinin 3 çocuğundan ortancası Alperen Karabulut, 2 yıl evvel televizyonlarda ve toplumsal medyada gördüğü MMA sporu ile ilgilenmeye başladı. MMA Antrenörü Güray Sabuncu ile tanışan Karabulut, kısa müddette birçok muvaffakiyet elde etti. Karabulut, son olarak İtalya’nın Carara kentinde 30 Ekim-3 Kasım tarihleri ortasında düzenlenen dünya şampiyonasında 47 kiloda altın madalya kazandı.

Çeyrek finalde Polonyalı, yarı final ve finalde İtalyan rakiplerini mağlup eden genç atlet, yarı final karşılaşmasında asker selamı verdiği gerekçesiyle maçın hakemi tarafından diskalifiye edilmekle tehdit edildi. Şampiyonaya giderken Arnavutluk’ta polisler tarafından pasaportlarının geçersiz olduğu gerekçesiyle bekletilen Karabulut, uçağı kaçırıp kuvvetli kurallar altında giderek katıldığı şampiyonada altın madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

Karma Dövüş Sanatı ile 2 yıl evvel ilgilenmeye başladığını anlatan Alperen Karabulut, “Bu spora 2 yıl evvel Sivas Vilayet Temsilcisi Güray hocamın yanında başladım.Gerçekten bana dünya şampiyonu olma yolumda çok büyük emek verdi. Birkaç gün evvel Allah’a şükürler olsun İtalya’da düzenlenen dünya şampiyonası tertibinde ulu bayrağımızı en zirvelere çıkardık. 3 atlet ile katıldık 3’ümüzde dünya şampiyonu olduk. Giderken yaşadığımız zorluklar yüzünden şampiyonluk sevincimizi tam olarak yaşayamadık. 12 atlet olarak gidecektik fakat maalesef birden fazla atletimize vize vermediler. 3 atlet olarak buradan İtalya’ya aktarmalı olarak gittik.

Seyahatimizde da Arnavutluk Tiran’da polisler yüzünden uçağımızı kaçırdık. Biz oraya vaktinde gittik lakin 2 saat ‘pasaportunuz sahte’ diyerek bizi polis odasında beklettiler. Altımızdan sandalyeleri aldılar, oturtmadılar. Yorgun bir formda gittik. Bununda maçlara çıkmadan evvel çok büyük negatif tesiri oldu” dedi.

“ASKER SELAMINI BİZE ÇOK GÖRDÜLER”

Yarı final maçında hakemle asker selamı yüzünde tartışma yaşadıklarını söz eden Karabulut, “Mehmetçiğimize dayanak için asker selamı vermiştim. Lakin hakem çabucak yanıma gelip ‘asker selamı verirsen sizi kadro halinde diskalifiye ederim’ dedi. Ben orada Türk milletini andım lakin asker selamını bize çok gördüler. Ben bu sporu televizyondan takip ediyordum, en sonunda hem kendimi müdafaayı öğrenirim, turnuvalara giderim diye düşündüm. Bu türlü başladım, internetten bu salonu gördüm. İnşallah ilerleyen vakitlerde ulu bayrağımızı profesyonel tertiplerde temsil ederim” diye konuştu.

Karabulut’un antrenörü Güray Sabuncu ise şiddetli kurallar altında katıldıklarını şampiyonadan altın madalya ile döndükleri için keyifli olduklarını tabir etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın