"Enter"a basıp içeriğe geçin

Açıklandı! İşte 2020 Tokya Olimpiyatları’nın yapılacağı tarih

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının akabinde uzun tartışmaların sonucunda ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Tertip Komitesi Lideri Yoshiro Mori, aktiflikle ilgili yeni takvimin çok yakında netleşeceğini açıkladı. Komite yöneticilerinin bugün gerçekleştirdiği toplantının akabinde konuşan Mori, geçen haftadan bu yana Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) yetkilileri ile telekonferanslar gerçekleştirerek mümkün yeni tarihlerin artı ve eksiklerini ele aldıklarını söyledi. Tarafların fikir birliğine varmak üzere olduğunu ve kararın IOC Lideri Thomas Bach’a iletildiğini belirten Mori, IOC’den kısa mühlet içinde geri dönüş beklediklerini vurguladı.

JAPON MEDYASI DUYURDU
Japon medyası, lokal hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde, olimpiyatlarla ilgili yeni tarihin 23 Temmuz 2021- 8 Ağustos olarak belirlendiğini duyurdu. Tarih seçimi için koronavirüs salgınının mümkün bitiş tarihinin dikkate alındığı belirtildi.

VİRÜS NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ
Hakkındaki tartışmalar uzun müddettir devam eden 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ile ilgili farklı senaryolar gerek IOC gerek ise Japonya hükümeti tarafından uzun mühlet yalanlanmış, IOC yaklaşık 2 hafta evvel yaptığı açıklamada erteleme dahil mümkün senaryolar hakkındaki kararın 4 hafta içinde verileceğini duyurmuştu. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin, “olimpiyatlar eksiksiz yapılamayacaksa, erteleme seçeneği gündeme gelebilir” çıkışının akabinde ise, IOC üyesi Dick Pound erteleme kararının hali hazırda verildiğini, yeni ajandanın önümüzdeki haftalarda netleşeceğini söylemişti.

Son olarak da IOC Lideri Thomas Bach ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe oyunların ertelenmesi konusunda görüş birliğine varmıştı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın