"Enter"a basıp içeriğe geçin

71 yaşındaki Hayrettin Sönmez 29 dakikada 97 ton yük kaldırarak rekor kırdı

Kaldırdığı yükler ve kırdığı rekorlarla gençlere taş çıkartan 71 yaşındaki atlet Hayrettin Sönmez, 29 dakika 15 saniyede 97 ton tartı kaldırmayı başardı ve 65 üstü dünya rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Tarih yazan Sönmez ayrıyeten, 97 kilogram tartısı 50 saniyede 97 sefer kaldırarak bir tarihi muvaffakiyete daha imza attı. Sönmez’in Bakırköy Tenis Kulübü’nde yaptığı rekor denemesi, Guinness Dünya Rekorları (GWRA) Türkiye Temsilcisi ve Baş Hakemi Namık Ekin nezaretinde gerçekleşti. Rekor sonrası Sönmez’e, Guinness Rekorlar Kitabı sertifikası verildi.

SÖNMEZ: CUMHURİYET’İN KURULUŞUNA ATFEN OLSUN DEDİK VE ALLAH MAHCUP ETMEDİ
Amacına ulaşan Hayrettin Sönmez, rekor sonrası Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Bu rekor denemesi için aylardır planlı biçimde hazırlandıklarını belirten Sönmez, “Sağ olsun Sait liderimizin teşvikiyle bu türlü bir slogan aklımıza geldi; Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl dönümünde 97 ton tartı kaldırmak. Biraz kısa vadeli bir idmanla bunu başarabildik. Gönül daha fazlasını istiyordu lakin pandemi münasebetiyle müsaade verilmedi. Yoksa biz bunu 1 saatte 200 ton yük yapacaktık. Sait liderimiz, ‘Cumhuriyetimizin 97’nci yılı sebebiyle 97 kiloyu 97 kere kaldıralım’ dedi. Cumhuriyet’in kuruluşuna atfen olsun dedik ve Allah mahcup etmedi. Sporun içinden geliyoruz, altyapımız müsait. 6 saatte 300 ton yükü kaldırmak istiyorum fakat bir sponsor gerekli bize. Bir sponsor nezaretinde 6 saatte 300 ton tartı kaldırmayı planlıyorum” diye konuştu.

BABAOĞLU: BU REKORLA CUMHURİYET BAYRAMIMIZI KUTLAMAYA BAŞLADIK
Bakırköy Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Sait Babaoğlu ise “Hayrettin hocamın yalnızca bizlere değil tüm dünyaya armağan ettiği bu rekorla Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaya başladık. Yakında öbür rekor denemesi yapmak istiyoruz, dedi. Bu sponsoru bulacağız ve bu tesiste kıracağız inşallah. Bunun kelamını veriyorum. Tüm Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Namık hocam ve Hayrettin hocama çok teşekkür ediyorum. Gençlerimize, çocuklarımıza çok hoş örnek oluyorlar” tabirlerini kullandı.

EKİN: GENÇLERİMİZ İÇİN ÖRNEK BİR KİŞİ
Türkiye’nin efsane atletlerinden, Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi ve Baş Hakemi Namık Ekin de DHA’ya yaptığı açıklamada, “Hayrettin Sönmez benim Deniz Kuvvetleri’nden talebem. Orta 1’deyken onun hocasıydım. Judoya başlattım, tartıya başlattım ancak boynuz kulağı geçer derler ya bizi fersah fersah geçti. Onda herkesi temsil edebilecek bir yapı var. 65 yaşın üzerinde birisi yük rekorları kırıyor. Yarım saat hiç durmadan tartı kaldırabiliyor. Bütün atletlere örnek olan bir kişilik. Halkımızın, gençlerimizin yetişmesi için ve sağlıklı olması için örnek bir kişi. Kendisini candan tebrik ediyorum” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın