"Enter"a basıp içeriğe geçin

42 yıl sonra çağrıldığı ulusal kadroda Balkan şampiyonu oldu

Karate sporuna uzun yıllar hizmet eden 56 yaşındaki Eyüp Olugi, 42 yıl sonra tekrar ulusal kakıma çağrılmasının akabinde Veteranlar Balkan Karate Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

1977 yılında Türkiye-Avusturya karşılaşmasında ulusal kadro ismine çaba eden Olugi, grubuna o günkü tek galibiyetini kazandırdı. Uzun yıllar Almanya’da yüzlerce karateci yetiştiren Olugi, 32. Memleketler arası Boğaziçi Karate Turnuvası’nda 75 kiloda altın madalya kazandı. 56 yaşında olmasına karşın formunu koruyan Olugi, yakın vakitte 12 ülkenin katıldığı Balkan Karate Şampiyonası’nı ulusal grup forması altında şampiyon olarak tamamlayarak Türk bayrağını göndere çektirdi. Balkan şampiyonu olarak Türkiye’ye dönen Olugi, şimdilerde ise Avrupa şampiyonasına hazırlanıyor.

“42 YIL SONRA ÇAĞRILDIĞIM ULUSAL GRUPLA BALKAN ŞAMPİYONU OLDUM”
Çok küçük yaşlarda karate sporuna başlayarak Türkiye’nin birinci ulusal karatecilerinden biri olduğunu tabir eden Eyüp Olugi, “1977’de A Ulusal Grubu Türkiye-Avusturya maçında ülkemi temsil ettim. Kadroma tek galibiyeti kazandırmıştım. Bir devir Avusturya’da kaldım. Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği Avusturya temsilciliğini yaptım. Uzun yıllar Almanya’da yüzlerce atlet yetiştirdim. Bir vesile ile Samsun’a geldim. Şu andan 1 ay öncesine kadar ulusal grup formasıyla düşümde dövüşüyordum. 32. Milletlerarası Boğaziçi Karate Şampiyonası’nda 75 kiloda şampiyon oldum. Altın madalya aldım. Balkan Karate Şampiyonası’na katılmak üzere ulusal kadrosuna çağrıldım. 1977’den sonra 42 yıl sonra ulusal gruba çağrıldım. Veteranlar Balkan Karate Şampiyonası’nda 75+ kg’da altın madalya kazandım. Bu madalyayı da ‘Ben Türk’üm’ diyen 85 milyona armağan ediyorum. Sırada Avrupa şampiyonluğu var. Dünyada hilal ile yıldızı tanımayanlar var. Kazandığım şampiyonluklar ile tanıtmak kanısındayım. Bu her Türk’ün görevidir” dedi.

Ulusal atlet Eyüp Olugi ayrıyeten Muhammed Ali’nin kendisiyle özdeşleşen ‘kelebek dansı’ hareketini yaparak dövüşen dünyadaki tek karateci olduğunu da kelamlarına ekledi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın