"Enter"a basıp içeriğe geçin

2020 Tokyo Olimpiyatları için flaş açıklama! Corona virüsü…

Oyunların 2021’e ertelendiği mart ayından beri birinci defa Japonya’yı ziyaret eden Bach, Tokyo Olimpiyatları Tertip Komitesi Lideri Mori Yoşiro ile görüşmesi sonrası basın toplantısı düzenledi.

Bach, Covid-19 salgınına karşın Japonya’da profesyonel beyzbol ve cimnastik üzere turnuvaların kimi kısıtlamalara rağmen seyircilerin iştirakiyle itimatla organize edilebildiğine dikkati çekti.

Oyunların başlama vaktine kadar, geliştirilmiş virüs test kitinin tanıtılacağına ve Covid-19 aşısının üretileceğine inandığını kaydeden Bach, “Japon halkını korumak gayesiyle IOC, atletler ve iştirakçilerden olabildiğince fazla insanın buraya bir aşıyla, ki o vakte dek bir aşı üretilirse, gelebilmesi için büyük gayret sarf edecek.” dedi.

Bach, olimpiyatlar için seyirci iştirak sonuna dair yorumların şimdi erken olduğunu, salgının durumuna yönelik gelişmelerin takip edilmesi sonrası yetkililerce “makul seviyede” izleyiciye müsaade verilmesini beklediğini kaydederek, “Daha fazla sayıda yabancı iştirakçiyi aşıya ikna etmek istiyoruz. Bu bize olimpiyat stadyumunda seyirci ağırlamayı ve bu seyircilerin inançlı bir etrafa sahip olmalarını sağlayacak.” sözlerini kullandı.

İnsanların salgına karşı telaş taşıdığını aktaran Bach, “Tabii ki herkes olimpiyatların tam kapasite ve kapalı gişe olmasını istek eder. Fakat IOC ve tertip komitesi olarak en yüksek önceliğimiz, seyirciler için de olmak üzere, daha inançlı bir ortam oluşturabilmek.” yorumunu yaptı.

İştirakçilerin aşılanma maliyetlerine yönelik finansal yükü kısmen IOC’nin karşılayabileceğini belirten Bach, denizaşırı seyircilere Japonya’ya girişlerinde aşı uygulanması kuralı aranacağına dair net konuşmadı.

Tokyo Olimpiyatları Tertip Komitesi Lideri Mori, oyunların düzenlenip düzenlenmeyeceğine dair çok sayıda yanlış haberin sirkülasyona girdiğini anımsatarak, “Başkan Bach’ın ziyaretinin, herkesin (Tokyo Olimpiyatları’na yönelik) kuşkularını giderdiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Başşehir ziyaretinde Bach’ı kabul eden Tokyo Valisi Koike Yuriko da yurt dışından gelecek seyircileri ağırlamaktan memnuniyet duyacağını belirterek, “Japonya hükümeti ile Covid-19 önlemlerine yönelik büyük efor sarf ediyoruz.” sözünü kullanarak, oyunların geleceğe yönelik “işaret fişeği” olacağına inandığını söyledi.

Oyunların Japonya’ya kazandırılmasına kıymetli katkı sağlayan ve sıhhat münasebetleriyle ağustos sonunda vazifesinden istifa eden bir evvelki başbakan Abe Şinzo ile de görüşen Bach, bu emeklerinden dolayı kendisine IOC’nin en büyük mükafatı olarak bilinen “Olimpiyat Nişanı” takdim etti.

Daha evvel 24 Temmuz-9 Ağustos’ta yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın